wordpress kurulumu
Home » Sağlık » Dukan Diyeti

Dukan Diyeti

Sağlık On Şub 26th, 2016 214 0

Dukan diyeti nedir ?

         Fransız bir beslenme uzmanı tarafından yaklaşık olarak 40 sene önce bulunan bir beslenme programıdır.Bu diyetin yöntemi karbonhidrat tüketimini neredeyse hiç yapmayıp daha çok protein ile beslenmektir.Fransız beslenme uzmanına göre protein tükettiğiniz sürece kalori hesabı yapmanıza gerek kalmaz.Bu diyetin en olumlu yönlerinden birisi ise sağlığınızı bozmadan kısa sürede sonuç alacak olmanızdır.Tabii ki bütün diyetlerde olduğu gibi bu diyetin de en önemli noktası sabırlı ve kararlı olmanızdır.

 

Dukan diyetinin içeriği nedir ?

Dukan diyeti 4 aşamadan oluşan bir diyettir.İlk evre proteinle sınırlı atak evresidir.İkinci evre seyir evresidir .Bu evrede ise öğünlerinize belirli sebzeler de girmeye başlar.Üçüncü evre sağlamlaştırma evresidir.Burada bazı yasaklı yiyecekler de yenilebiliyor.Örneğin ekmek,peynir gibi.Son evrede neredeyse hiç yasak yok.

 

Dukan diyeti evreleri nedir ?

Atak evresi: 68 adet saf protein yenebiliyor, 2-7 gün arası sürüyor, ilk hafta içinde 1-4 kilo arası kilo verilmesi bekleniyor, günde 1.5 kaşık yulaf kepeği yenebiliyor, günde 20 dakika egzersiz yapılması gerekiyor.

Seyir evresi: 68 adet saf proteine 32 adet sebze ekleniyor, her 6 günde 1 kilo verilmesi bekleniyor, günde 2 kaşık yulaf kepeği yenebiliyor, günde 30 dakika egzersiz yapılması gerekiyor.

Sağlamlaştırma evresi: 68 protein, 32 adet sebzeye tam tahıllı ekmek, meyve ve peynir çeşitleri ekleniyor, seyir aşamasında kaybedilen her kilo için sağlamlaştırma aşamasına 10 gün ekleniyor, günde 2 kaşık yulaf kepeği yenebiliyor, günde 25 dakika egzersiz yapılması gerekiyor.

Dengeleme evresi: Tüm gıda guruplarından yiyecekler tüketilebiliyor, ömür boyu sürüyor, günde 3 kaşık yulaf kepeği yenebiliyor, günde 20 dakika fiziksel aktivite yapılması gerekiyor.

Dukan diyetinin avantajları nedir ?

-Diğer diyet programlarına göre daha hızlı kilo vermenizi sağlar.

 

-Kısa sürede sonuç verdiği için diyet yapan kişiye motive verebilir.

 

-Egzersiz olarak diğer diyetlerin aksine içerisinde sadece 30-40 dakika yürüyüş barındırır.

 

Dukan diyetinin dezavantajları nedir ?

-Çok sıkı ve kuralcı bir diyeti olduğu için herkes aynı oranda uygulayamaz.

 

-Listede yenilebilecek olan besinlere ulaşmak zordur.

 

-Uzun süre protein ağırlıklı beslendiğinizden dolayı sağlık problemleri ile karşılaşabilirsiniz.

 

 

 

 

Leave Your Comment

Your name *

Your website

Comment *

* Required Field