wordpress kurulumu
Home » Sağlık » Yazın Böbreklerinizi Koruma Yolları

Yazın Böbreklerinizi Koruma Yolları

Sağlık On Ağu 05th, 2015 306 0

Vücudumuzda büyük öneme sahip olan böbrekler özellikle bu aylarda susuzluktan çok fazla etkileniyor.Özellikle yanlış beslenmenin etkisiyle vücudumuz biz farkında olmadan susuz kalıyor.İşte böbreklerinizi korumanın birkaç yolu…

1-Öncelikle yaz aylarında  kışın tükettiğinizden daha fazla su tüketmeniz lazım.Böbreklerimiz vücutta sıvı kaybı olduğunda dolaşımın sağlıklı devam edebilmesi için su depo ederler.Bu durum susuz kaldığımızda koruyucu bir mekanizmadır fakat sürekli devam etmesi halinde böbrek taşına ve çeşitli böbrek hastalıklarına yol açar.Bu yüzden özellikle sıcak havalarda günde 2,5-3 litre su tüketilmelidir.

2-Çok tuzlu beslenmenin tansiyon yüksekliğine,ödeme ve dolayısıyla böbrek hastalığına sebep olacağını unutmayın.Birçok besinin içinde pişmiş veya çiğ olarak tuz bulunuyor.Bu nedenle yemeklerde ek olarak tuz kullanmak sağlık açısından sorunlara sebep olabiliyor.

3-Düzenli egsersiz yapın.Sürekli yapılan spor ve egsersizler böbreklerinizi olumlu yönde etkileyecektir

4-Yaz ve kış aylarının vazgeçilmezi olan meyveleri tüketirken suyunu değil kendisini yemeye dikkat etmelisiniz.Ne kadar dengeli beslenirseniz kan şekeriniz o kadar dengeli olacaktır.Dolayısıyla da böbrekleriniz…

5-Doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanmayın Bilinçli ilaç kullanın. Ağrı kesici ve antibiyotik tipi ilaçları doktorumuza danışmadan kullanmayın. Özellikle ağrı kesicilerin yaz gibi sıcakla sıvı kaybettiğiniz günlerde böbrek üzerine daha fazla olumsuz etkilerinin olduğunu unutmayın.

Leave Your Comment

Your name *

Your website

Comment *

* Required Field